Režisérom za päť mesiacov (1) – Google Docs

V piatich častiach tohto seriálu sa naučíte:

  • Zdieľať text na internete pomocou Google Docs.
  • Vytvárať obrázky vo PhotoFiltre a zdieľať ich pomocou Picasa.
  • Nahrávať a strihať zvuk pomocou programu Audacity a zdielať hotový zvuk pomocou služby SoundCloud.
  • Spojiť obraz a zvuk do videa vo Windows Movie Maker. 
  • Preraziť na internet a zviditeľniť svoje dielo, napríklad na školskom webe, na stánkach vybrali.sme.sk, mojelinky.sk, Facebook, Scribd, Picasa, Soundcloud, Slideshare, YouTube. Naučíme sa vzájomne odkazovať medzi službami, pridať odkazy do vyhľadávačov, sledovať štatistiky návštevnosti a vyhľadávania; sledovať príspevky súvisiace s témou a vytvoriť komunitu.

1. Píšeme scenár príbehu

Predpokladám, že ste už niekedy potrebovali vytvoriť alebo upraviť text, obrázok, zvuk alebo video. Možno ste to skúšali, ale nenašli ste vhodný softvér, ktorý by bol zároveň zadarmo, alebo ste s ním jednoducho nevedeli pracovať. Mám pre vás dobrú správu: taký softvér existuje a v nasledujúcich piatich číslach sa naučíme jednoducho pracovať so základnými druhmi informácií: textom, obrázkom, zvukom a videom. Predstavím vám programy a online aplikácie, ktoré sú pre každého učiteľa užitočné a poskytované zadarmo. Nebude to podrobný manuál, poukážem len na funkcie, ktoré sú zaujímavé pre učiteľa. Cieľom bude okrem vytvorenia alebo upravenia produktu v popisovaných programoch aj zdieľanie týchto výtvorov na internete. A ak vám náhodou niečo nebude jasné z tohto čierno-bieleho textu, na www.dobraskola.com nájdete podrobnejší videonávod.

So svojimi študentmi sme na nemčine vytvárali príbeh pomocou videa. Podobnú aktivitu, ako som robil ja, môžete s malými úpravami a s trochou fantázie vyskúšať na ľubovoľnom predmete. Pri príprave videopríbehu potrebujeme ovládať spracovávanie základných druhov informácií. Text – napísali sme si scenár, repliky podľa pôvodného textu. Obrázky – môžeme nakresliť alebo odfotiť (viac v 2. časti). Zvuk – nahovoríme a nahráme repliky (viac v 3. časti). Video – do jedného celku spojíme vytvorené obrázky a nahratý zvuk (viac v 4. časti). Hotové video zavesíme na youtube.com a postaráme sa o lepšie zviditeľnenie výsledku našej práce na internete (viac v 5. časti).

Prvou úlohou bolo napísať scenár budúceho videopríbehu. Každá skupina si vybrala, ktorú časť deja čítaného textu chce spracovať. Nastala situácia, keď viac ľudí potrebovalo pracovať na jednom texte. Bude efektívnejšie, keď budú mať prístup ku všetkému, čo ostatné skupiny napíšu. Na hodine sa to dá dosiahnuť aj bez elektronického zdieľania dokumentu, ale čo ak budú musieť písať aj doma? Alebo budete chcieť jednoducho šetriť papier? Tu pomôžu online služby, ktoré ponúkajú niečo ako Word s obmedzenými funkciami, no postačia na spoluprácu pri písaní scenára. 

Takúto službu bezplatne zabezpečuje aj Google (Google Documents). Na jej využívanie stačí mať vytvorené konto na Gmaili. Píšete priamo vo webovom prehliadači a dokument môžete zdielať (Share) s hocikým. Ak ten hocikto má tiež účet na Google, môže si dokument nie len stiahnuť, ale na ňom aj online spolupracovať. Podobne vznikal aj tento text v spolupráci s redakciou DOBREJ ŠKOLY :). Každá zmena v dokumente sa zaznamená, takže je jasné, kto, čo a kedy napísal. Celá práca sa ukladá automaticky, alebo ju môžete uložiť ručne (Save now), či dokonca vytlačiť. Popri písaní môžete diskutovať (Discussions). Dokument si kedykoľvek stiahnete v rôznych formátoch (File – Download as).

Ak chcete dokument ďalej upravovať offline, odporúčam vám pracovať s formátom RTF alebo Word. Ak chcete dokument šíriť ďalej a chcete mať istotu, že sa všade zobrazí rovnako, určite používajte formát PDF.

Text máme pripravený a podľa neho môžeme začať uvažovať nad jednotlivými obrazmi, ilustráciami, ktoré by ku scenáru pasovali. Potom nahráme zvuk, aby sme ho mohli spojiť s obrazmi do videa. Ale to sa naučíme v ďalších dieloch.

Režisérom za päť mesiacov (1) – Google Docs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top