Režisérom za päť mesiacov (3) – nahrávame a striháme

V predchádzajúcom diele nášho seriálu sme sa hrali s obrázkami, tentoraz sa budeme hrať so zvukom. Scenár, ktorý sme vyrobili v prvej časti, teraz zostriháme tak, aby sme ho v ďalšej časti seriálu mohli spojiť s obrázkami do videa.

Minulá časť bola kreatívna a zábavná po vizuálnej stránke a táto časť bude zase zábavná a kreatívna po stránke zvukovej. Nepotrebujete na to byť extra schopný ani zručný, pretože so zvukom budeme pracovať pomerne jednoducho. Zvládne to každý, kto vie používať myš a klávesnicu.

Pripravme si softvér

Na nahrávanie a strihanie zvuku použijeme offline program Audacity, ktorý je šírený zadarmo. Stiahnete si ho na adrese http://portableapps.com/apps/music_video/audacity_portable. Je to prenosná verzia, takže sa nemusíte trápiť s obmedzenými právami vo Windowse. Aby ste sa vyhli prípadným problémom, nainštalujte si ho rovno na plochu. V priečinku AudacityPortable nájdete súbor AudacityPortable.exe. Po spustení si nastavte slovenčinu: Edit – Preferences – Interface – Language – Slovak. Teraz už v slovenskom menu Úpravy – Predvoľby – Zariadenie – Nahrávanie – Channels nastavte 2 (Stereo).

Nainštalovali a nastavili sme si softvér pre nahrávanie a ešte potrebujeme k počítaču pripojiť mikrofón, a tak máme aj potrebný hardvér. Postačí vám obyčajný mikrofón ku počítaču alebo aj z headsetu. Väčšinou máte na výber tri vstupy, pričom koncovka mikrofónu je často sfarbená rovnakou farbou, akou je zvýraznený vstup pre mikrofón (najčastejšie zelená farba). Alebo pri vstupe hľadajte značku mikrofónu.

Pustime sa do nahrávania

Pred používaním odskúšajte funkčnosť mikrofónu. Nahrávať začnete po kliknutí na tlačidlo s červeným krúžkom uprostred (hore vľavo). Pri skúške si dávajte pozor hlavne na vzdialenosť od mikrofónu. Nájdite si ideálnu vzdialenosť a hovorte priamo do mikrofónu tak, aby bola zachovaná čo najlepšia kvalita nahrávky. Príliš tichý, ale ani príliš silný hlas nie je dobrý. 

Po dokončení skúšobného nahrávania určite zistíte, že sa v nahrávke vyskytujú aj zbytočne dlhé pauzy alebo rôzne chyby. Môžete ich jednoducho vystrihnúť. Označte si časť, ktorú chcete odstrániť, a stlačte „delete” (vymazať). Po zostrihaní vám ešte odporúčam aplikovať efekt Normalizácia (v menu Efekty – Normalizovať), ktorá nahrávku ešte vylepší. Napríklad zosilní tiché miesta.

Nahrávku upravme 

Nahrávku uložte v menu Súbor – Uložiť projekt a potom aj exportujte v menu Súbor – Exportovať do formátu .wav. Tento súbor budete potrebovať pri spájaní obrazov a zvuku do videa.

Ideálne je nahrávať na jeden mikrofón, pretože vtedy musia všetci v triede stíchnuť a vy si okamžite viete skontrolovať kvalitu nahrávky. Na prvej vydarenej nahrávke môžete opísať postup žiakom a navrhnúť im, nech to skúsia sami (ak majú na hodine k dispozícii PC). Medzi spolužiakmi majú vždy viac odvahy ako pri učiteľovi. Ak nahrávajú viacerí naraz, je vhodné použiť headset, lebo vtedy sa zvuky menej miešajú a človek sa so slúchadlami môže sústrediť na svoju nahrávku aj pri pomerne silnom hluku v triede.

Dajme ju na internet

Hotovú exportovanú nahrávku vo formáte .wav môžete umiestniť na internet, aby si ju mohli vypočuť v pokoji všetci a aby sa k nej mohli aj vyjadriť. Vďaka free online službe SoundCloud.com môžete na internet zadarmo umiestniť až dve hodiny zvuku aj bez nutnosti registrácie. Ale ak o zvuku chcete diskutovať vo fóre, musíte mať vytvorený účet. Pokiaľ si tam účet len kvôli diskusii nechcete vytvárať, môžete to obísť napríklad tak, že si na Facebooku vytvoríte skupinu (facebook.com/groups), kam pridáte odkazy na nahrávky a diskusia sa môže začať…

Už sme len krôčik od finálneho produktu. Máme vytvorený scenár, obrazy a zvuk. V ďalšej časti ich už iba spojíme do jedného celku a nakoniec ich umiestnime na internet. Budeme sa snažiť ich tam čo najviac zviditeľniť. Sledujte nás ďalej, bude to zaujímavé!

Režisérom za päť mesiacov (3) – nahrávame a striháme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top