Tbilisi – hlavné mesto Gruzínska je čarovné

Tbilisi, Gruzínsko

Hlavné mesto Gruzínska je takmer európskou metropolou

Po niekoľkodňovom spoznávaní Arménska sme sa od jazera Sevan vybrali maršrutkou späť do Gruzínska, konkrétne do jeho hlavného mesta – Tbilisi. 

Čarovné Tbilisi

Príroda v Gruzínsku i Arménsku je fascinujúca. Kláštory dýchajú úžasnou atmosférou. Jerevan má svoje socialistické čaro. V Gorise sme sa cítili ako v starom hororovom filme. Pri jazere Sevan sme zase načerpali nové sily vďaka nádhernému prostrediu. Avšak potom sme prišli do Tbilisi.

Moderný most v Tbilisi, Gruzínsko
Moderný most v Tbilisi

Tbilisi je jednoducho dokonalé! Kombinácia Istanbulu, Prahy, Paríža a Edinburghu. Nádherné úzke uličky s reštauráciami a kaviarňami, kostolíky, lanovky s krásnym výhľadom, atmosféra, v ktorej sa mieša história s modernizmom. Nad riekou Mtkvari leží moderný most, ktorý predznamenáva, akou cestou sa Gruzínci vydali. 

Veža s hodinami na malom námestí vyzerá ako z rozprávky, akoby sme vstúpili do knihy o Harrym Potterovi. Hodiny navrhol bábkar a hneď vedľa nich je bábkové divadlo. Každú celú hodinu z nich vyjde anjel, ktorý zvoní na zvon a s malých dvierok začnú vychádzať rôzne postavičky podobne ako na pražskom orloji. 

https://www.instagram.com/p/BXqDIzaHv7q/

V centre Tbilisi nájdeme množstvo kvalitných reštaurácií, ktoré ponúkajú výborné jedlá za viac než priaznivé ceny. Aj my sme si pochutnali na úžasnom steaku za desať eur a zdegustovali gruzínske červené víno v Organique Josper Bare. Po hodinovej prechádzke po nočnom meste sme museli konštatovať, že nočný život a atmosféra mesta je viac než európska. Toto mesto nás dostalo.

https://www.instagram.com/p/BXtN7kOHZq_/

Na návšteve u Stalina v mestečku Gori

Druhý deň sme navštívili turecké kúpele, ktorými je Tbilisi známe. Určite si nenechajte ujsť túto skúsenosť. Vstup nie je drahý a podobný wellness len tak ľahko nezažijete. Vyviezli sme sa tiež lanovkou k Matke Gruzínska, ktorá je symbolikou veľmi podobná Matke Arménska. Obe majú bojovný postoj a naznačujú, že svoj národ budú odvážne chrániť. 

https://www.instagram.com/p/BXsqLMbHmjC/

Okrem túlania sa malebnými uličkami starého mesta, sme stihli navštíviť aj rodisko Josipa Stalina v Gori. Tento výlet môžete absolvovať maršrutkou za pár drobných. Určite sa vyhnite turistickým autobusom, ktoré výlet ponúkajú za päťnásobné ceny. V mestečku Gori nájdete jedinú atrakciu, ktorou je múzeum, ktoré velebí Stalina ako slávneho rodáka. O gulagoch a vraždení tu nie je ani slovo. Stojí tu jeho rodný dom aj vlakový vagón, v ktorom cestoval na Jaltskú konferenciu. Vstupné stojí 15 lari, teda 5 eur.

Hammam v Tbilisi, Gruzínsko
Hammam v Tbilisi

Presun z Tbilisi do Azerbahdžanu

Do Tbilisi sme sa z Arménska vrátili aj z prozaického dôvodu. Chceli sme navštíviť Azerbajdžan. Keďže Arménsko s Azerbajdžanom vedú dlhoročný spor o Náhorný Karabach, hranice medzi týmito krajinami sú zatvorené. Preto sme sa rozhodli do hlavného mesta Azerbajdžanu letiek z Tbilisi.

https://www.instagram.com/p/BXqEtSTn6SP/

Pokračovanie roadtripu – Azerbajdžan

Tbilisi – hlavné mesto Gruzínska je čarovné

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top