Urobte si video RSA Animate

Každý učiteľ sa už vo svojej praxi stretol s rutinou. Ak niekto tvrdí, že nie, celkom určite klame. Občas je to fajn, taký normálny oddych. Zapneme autopilota a hodina skončí skôr, ako ju stihneme zhodnotiť. Je to prirodzené, každý človek má tvorivé, aj menej tvorivé obdobia. Občas takýto proces pomáha prerušiť impulz. Ale iba občas. Niekedy je potrebné dostať facku – nie od žiakov, ale taký silnejší impulz. Ten som dostal a ďakujem zaň Petrovi Farárikovi. Uverejnil odkaz na stránku o tom, ako využiť na hodinách videá RSA Animate. Bol to tuším novembrový večer, keď som od počítača odchádzal s červeným lícami. Nie od facky, ale od hanby. Prečo mi to nenapadlo skôr? Videá RSA Animate som poznal už dávno, aj ich technická realizácia a zhotovenie mi boli jasné.  

RSA (Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures and Commerce – Kráľovská spoločnosť pre rozvoj umenia, výroby a obchodu) je osvetová organizácia zameraná na hľadanie inovatívnych praktických riešení problémov dnešnej spoločnosti. RSA Animate sú série videí, ktoré ponúkajú inovatívne myšlienky pomocou kombinácie verbálnej a vizuálnej zložky. Väčšinou ide o prednášky, ktoré sú doplnené postupne vznikajúcou animovanou ilustráciou. Tá je doslovná, ale niekedy aj v prenesenom význame. Výsledkom tohto procesu je myšlienková mapa, ktorá je viac grafická ako pojmová. Podobne vznikajú aj videá s označením -in plain English a -in layman‘s terms. Tie sú dokonca ešte jednoduchšie a vhodnejšie pre mladšie ročníky. 

Ako na to

Aplikovaná informatika v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo bola najvhodnejším kandidátom. Mohol som totiž využiť najviac medzipredmetových vzťahov a obmeniť rôzne metódy. Okrem trénovania práce s digitálnym fotoaparátom, digitálnou kamerou, úpravou a strihom zvuku aj videa sme mohli využiť aj zručnosti z výtvarnej a hudobnej výchovy a v neposlednom rade aj z literatúry. 

Potrebujeme: dobrú náladu, farbičky alebo fixky, papier (2 x A3 alebo A2) alebo bielu tabuľu, digitálnu kameru a digitálny fotoaparát alebo mobil, mikrofón a počítač, programy Windows Movie Maker, Audacity, Skicár alebo Gimp (voliteľné). Prípadne iné, voľne dostupné programy.

Realizácia je jednoduchá. Dá sa rozdeliť do niekoľkých krokov:

Najskôr sme sa rozdelili na pracovné skupiny. Každá skupina si vybrala ľubovoľný príbeh – rozprávku. Tú mali za úlohu skrátiť alebo pozmeniť, prípadne vymyslieť vlastnú. Musím povedať, že žiakom tvorivosť vôbec nechýbala a pri niektorých príbehoch sme sa skvelo zabavili. 

Nasleduje rozvrhnutie deja a postáv do jednotlivých obrazov. V tejto časti sa robia kompromisy a dá sa vynikajúco sledovať dynamika vzťahov v rámci skupiny, ako aj schopnosť jednať a presadzovať názory. 

Technickú realizáciu som viedol v duchu hesla: každý chvíľku ťahá pílku. Teda každý bol istú časť príbehu kameramanom, dabingovým hercom, ilustrátorom, strihačom alebo zvukovým režisérom. Najskôr sa nahrá video: každý kreslí svoju scénu podľa poradia, po jednom, režisér sleduje postupnosť a stráži čas. Hotové video sa v počítači zrýchli na dvoj alebo viacnásobok podľa rýchlosti kreslenia a zložitosti jednotlivých scén. 

Urobí sa fotografia hotovej myšlienkovej mapy, ktorá sa využije na záver. Zároveň je dôležitá dokumentácia procesu tvorby. 

Načíta sa text a dabing tak, aby bol synchrónny s videom (potom je menej práce so strihom). V tejto časti sa dá krásne rozvíjať čítanie žiakov, interpretácia textu a tiež práca s hlasom. Dopomôcť môže aj následná úprava – stenčenie či zhrubnutie hlasu sú najpopulárnejším zdrojom zábavy. 

Voliteľnou časťou práce je pridávanie zvukových efektov, hudby, titulkov. Tu sa vybúria hlavne najzdatnejší žiaci. Rýchlo však motivujú aj ostatných, aby si podobne vylepšili svoje videá a tým aj svoje zručnosti. 

RSA videá sa dajú robiť na rôznych predmetoch a na mnoho spôsobov. Čo-to sa dá aj zjednodušiť, či vynechať. Dôležité je popri zábave sa aj niečo naučiť a niečo po sebe zanechať.

Miloš MANTIČ
SOŠ, Komenského 12, Trebišov

Urobte si video RSA Animate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top