Veselý pomocník Bee-Bot

V rámci informatiky som mala možnosť učiť programovanie deti rôzneho veku. Na prvom stupni sa mi osvedčila edukačná hračka Bee-Bot. Veselá včielka vzbudila záujem každého tretiaka mojej triedy. V priebehu troch vyučovacích hodín si deti osvojili jej ovládanie a postupne sme sa pripravili na tvorbu prvého vlastného „počítačového programu“.

Bee-Bot je malý programovateľný robot s priateľským dizajnom prispôsobeným detskému používateľovi: hračka má tvar veselej včielky. Dizajn hračky môžeme modifikovať pomocou plastových škrupiniek, ktoré slúžia ako podklad pre nálepky, papierové či látkové tykadlá a iné doplnky. 

Funguje na jednoduchom princípe: dieťa zadáva pomocou farebne odlíšených tlačidiel hračke postupnosť krokov pre pohyb v štvorcovej sieti. Oranžové tlačidlá slúžia na pohyb dopredu a dozadu, na otočenie doprava alebo doľava. Ústredné zelené tlačidlo „GO“ spustí naprogramovanú sekvenciu inštrukcií. Veľkosť jedného kroku včielky je konštantných 15 cm a hračka dokáže naraz vykonať 40 inštrukcií. Používateľské rozhranie hračky dopĺňajú tlačidlá na vymazanie postupnosti inštrukcií v pamäti (CLEAR) a na krátke zastavenie hračky (PAUSE). Dieťa sa vďaka tomu intuitívnym spôsobom naučí, čo je pamäť, v ktorej sú uložené inštrukcie s možnosťou ich opätovného použitia.

Pomáha učiť programovať

Bee-Bota môžeme použiť ako prvý nástroj na výučbu algoritmizácie a programovania. Postupnosť krokov pre pohyb v štvorcovej sieti totiž predstavuje istú formu programu, návod pre robota. Žiaci sa na informatike zväčša stretávajú s virtuálnymi robotmi a prostrediami na programovanie, ale použitie fyzicky hmatateľnej včely je názorné a učiteľovi umožňuje väčšiu voľnosť pri organizovaní hodiny. Žiaci môžu s hračkou pracovať napríklad na koberci v triede alebo na rovnom chodníku s dráhou nakreslenou kriedami.

Alison Lydonová vo svojej knihe Let‘s Go with Bee-Bot uvádza tieto stupne ovládania hračky:

  • Pohyb dopredu o jeden krok.
  • Pohyb dopredu o niekoľko krokov.
  • Pohyb dopredu a dozadu.
  • Otočenie hračky na mieste.
  • Pohyb hračky zahŕňajúci otočenie.
  • Použitie zastavenia (PAUSE) v postupnosti príkazov.
  • Napísanie programu pre hračku na papier, následné zadanie programu hračke a kontrola správnosti.
  • Úprava programu podľa potreby.

Bee-Bota som používala aj s predškolákmi. Títo zvládli ovládať hračku na úrovni prvých piatich krokov. Tretiaci navyše dokázali v prípade potreby používať príkaz na zastavenie. 

Keď si žiaci osvoja ovládanie hračky, spoločne s učiteľom si vyrobia kartičky so šípkami zodpovedajúcimi tlačidlám na hračke. Teraz môže každý žiak „poskladať“ trasu včely najskôr pomocou kartičiek. Rozvíja si tak schopnosť plánovať. Následne overíme správnosť postupu zadaním inštrukcií hračke. Po vytvorení prvých kartičkových programov môžeme prejsť na používanie softvérových prostredí na ovládanie robota, napr. Cirkus šaša Tomáša alebo programy z rubriky Môj kamarát v internetovom časopise Infovekáčik.

Vymyslíte s ním množstvo aktivít 

Tvorivý učiteľ vymyslí množstvo aktivít, pri ktorých využije túto jednoduchú hračku. Stačí iba vyrobiť vhodnú podložku pre pohyb včely. Môžeme tak podporiť i získavanie vedomostí z ďalších predmetov. Uvádzam niekoľko nápadov. 

So včielkou sme pracovali na pripravenom plániku s obrázkami rôznych budov. Keďže sme mali k dispozícii len jednu hračku, dohliadala som na časté striedanie detí. Hrali sme sa i hru „hádaj, kam ide“, pri ktorej si žiak ovládajúci hračku zvolil cieľ na plániku a zadal hračke postupnosť krokov na jeho dosiahnutie. Ostatní žiaci mali uhádnuť, kde včela skončí. Takáto aktivita podporuje rozvoj analytického myslenia a zároveň udržiava pozornosť žiakov.

Žiaci tiež môžu putovať po mape Slovenska a navštevovať rôzne pamätihodnosti, alebo pri čítaní príbehu Ako dedko sadil repku či Ako išlo vajce na vandrovku navštevovať jednotlivé postavičky z rozprávky. Žiaci môžu pohybovať včelou na podložke s rôznymi geometrickými útvarmi podľa hracích kariet so zapísanými vlastnosťami týchto útvarov (napr. má tri vrcholy, možno z neho zložiť štyri zhodné trojuholníky…). Môžete experimentovať a pomocou pokynov na otočenie na mieste vytvoriť nápadité tanečné kreácie, ktoré môžu opakovať aj žiaci.

Bee-Bota ponúkajú viaceré slovenské spoločnosti. Pokiaľ chceme hračku len vyskúšať, pomôže nám spolupráca s miestnou materskou školou, tá totiž hračku prednedávnom získala v rámci istého národného projektu. ν

Janka PEKÁROVÁ

Veselý pomocník Bee-Bot

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top