Webdisky – šikovní pomocníci

Iste sa vám už stalo, že ste niekoľko hodín sedeli doma za počítačom, pripravovali ste si dôležitý učebný materiál, písomku alebo nebodaj nejakú správu, ktorú bolo potrebné odovzdať už včera. Na druhý deň ste prišli do práce, strčili ste USB do počítača a súbor nikde. Zabudli ste ho prekopírovať. Vyhnúť sa podobným stresom pomôžu webové úložiská, nazývané tiež webové disky.

Je to internetový priestor, kde môžeme skladovať súbory, dostať sa k starším verziám súborov (ak sme si napríklad omylom prepísali alebo dokonca vymazali nejaký súbor, vieme sa k nemu vrátiť), zdieľať súbory pomocou odkazu (ak sa napríklad súbor nezmestí do prílohy pošty, pošlete len odkaz naň), publikovať fotky vo forme fotogalérie, či spolupracovať online pri tvorbe dokumentov. Poďme sa teda pozrieť na dve služby, ktoré používam ja. 

Dropbox

Keďže som tvor lenivý a vyhovujú mi zabehané veci, mojím obľúbencom vo svete webdiskov je Dropbox, ktorý som začal používať ako prvú službu tohto druhu. Nájdete ho na stránke www.dropbox.com a po jednoduchej registrácii, ktorá predstavuje zadanie mena, e-mailu a hesla, máte k dispozícii priestor s veľkosťou 2 GB. Stránka vám tiež ponúkne možnosť stiahnuť si program, ktorý po nainštalovaní vytvorí vo vašom počítači špeciálny priečinok s názvom Dropbox. Všetky súbory, ktoré doň prekopírujete alebo uložíte, sa automaticky nahrajú cez internet na servery Dropboxu (moderne sa tomu hovorí, že sa uložia do cloudu). Hneď, ako nejaký súbor uložený v tomto priečinku zmeníte alebo vymažete, sa zmena prejaví aj v cloude. Ak si aplikáciu Dropbox nainštalujete na domácom počítači aj na počítači pracovnom a prihlásite sa rovnakými prihlasovacími údajmi, na oboch počítačoch budete mať priečinok s rovnakými súbormi, ktoré sa budú vzájomne cez internet synchronizovať. Ak si teda pripravíte materiál na vyučovaciu hodinu a uložíte ho do priečinka Dropbox u vás doma, o pár sekúnd máte rovnaký súbor aj v priečinku v pracovnom počítači, či v smartfóne alebo tablete. Skvelé, nie? 

Okrem toho vám Dropbox ponúkne verziovanie súborov (ukladá si všetky zmeny v období 30 dní, či súbor zmažete alebo prepíšete, viete sa k nemu vrátiť cez stránku Dropboxu), vytváranie a zdieľanie fotogalérií (prekopírovaním súborov do podpriečinka Photos), alebo zdieľanie súborov pomocou linku (prekopírovaním súborov do podpriečinka Public).

Google Drive

Google Drive nájdete na stránke drive.google.com alebo si kliknite na odkaz v hornej lište na stránke Google. Tento webdisk ponúka 5 GB voľného priestoru na uloženie vašich súborov. Jediné, čo je na to potrebné, je mať zriadený Google account (účet na Googli, cez ktorý sa prihlasujete napr. do Gmailu alebo na Youtube). Rovnako ako Dropbox, ponúka aj Google Drive tzv. natívnu aplikáciu, ktorá vytvorí priečinok so synchronizovaným obsahom, tiež tridsaťdňové verziovanie a zdieľanie súborov prostredníctvom odkazov. 

V čom sa ale Google Drive líši, je možnosť vytvárania a editácie dokumentov online (podporované sú formáty Open Office, Libre Office a Microsoft Office) a prezerania bežných súborov (obrázky, či PDF) priamo v prehliadači. Perfektná vec je aj možnosť spolupráce na tvorbe dokumentov. Súbor sa dá jednoducho zdieľať s ostatnými používateľmi, ktorí majú Google účet, a tí ho môžu editovať online. Zmeny sa vďaka rýchlemu ukladaniu prejavia okamžite u všetkých používateľov. Žiaci tak môžu zdieľať súbor s poznámkami, do ktorého môžu postupne zapisovať vlastné postrehy, pridávať obrázky, či jednoducho opraviť chyby a nepresnosti. 

Jedným z dokumentov, ktorý si na Drive môžete vytvoriť, je formulár s rôznym typom otázok. Potom ho rozšírite medzi respondentmi a užívate si pohodlný zber údajov a ich vyhodnotenie, ktoré Google Drive zvládne sám. 

Toto boli dve online úložiská, ktoré používam najčastejšie. Mne vyhovujú najviac, najmä pre ich jednoduchosť a podporu pre OS Android, ktorý využívam v mobile i na tablete. Ak si však chcete vyskúšať aj niečo iné, bude potrebné „vygúgliť“ si názvy ako SugarSync, SkyDrive, Insync, iCloud, Syncplicity, či Box. ν

Michal COPKO
SPŠ elektrotechnická, Košice

Webdisky – šikovní pomocníci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top