Od kvapky vody k šálke čaju

V rámci projektu Zelená škola sme v učebni biológie vytvorili tri stanovištia s rôznymi prezentáciami. 

Čistička, napätie, tvrdosť

Na prvom stanovišti predvádzali študenti na vlastnoručne vyrobenom modeli čističky, ako sa k ľuďom dostáva čistá voda. Čističku si vytvorili z PET fľaše, do ktorej navrstvili vatový tampón, chumáč vaty, vatelín, uhlie, piesok a kamienky. Cez takto pripravený filter prefiltrovali znečistenú vodu. Študenti tak pozorovali mechanické čistenie vody v prírode.

Druhé stanovište sa pohrávalo s povrchovým napätím vody. Na povrch vody v Petriho miske nasypali študenti mleté korenie, a to plávalo na povrchu. Pridaním kvapky saponátu sa narušilo povrchové napätie vody, ktoré je vysoké a korenie sa rozostúpilo k okrajom misky. Väzby medzi molekulami vody sa saponátom v danom mieste roztrhli, a preto korenie odplávalo nabok. 

Na treťom stanovišti dokazovali pokusom tvrdosť vody. V skúmavkách bola tvrdá voda, mäkká voda a vodu z vodovodu. Do každej skúmavky pridali rovnaké množstvo mydlového roztoku a pretrepali. V skúmavke s tvrdou vodou sa usadila tenšia mydlová vrstva ako v skúmavke s mäkkou. Potom obe porovnali so skúmavkou, v ktorej bola voda z vodovodu. Jej reakcia s mydlom bola rovnaká ako pri tvrdej vode. 

Voda je vzácna kvapalina

Ďalší študenti si pripravili stanovištia so vzorkami rôznych čajov: lipový, mätový, medovkový, šípkový. Každý mohol ochutnať ľubovoľný druh a prisladiť si ho medom priamo od včelára. K čajíkom sme podávali vynikajúce muffiny, lievance s tvarohom, jablkovo-ovsené guľôčky, tekvicovo-čokoládové kocky. Priebežne ich piekli v susednom biologickom laboratóriu tímy zo sekundy a tercie. Podarilo sa im pohostiť takmer 180 deviatakov, ktorí navštívili našu školu počas Dňa otvorených dverí.

Pre deviatakov sme si pripravili aj tri edukačné videá, ktoré pre nich na hodinách informatiky vyrobili študenti kvarty a prvého ročníka. Videá vtipne zobrazovali, akými spôsobmi znečisťujeme vzácnu kvapalinu – vodu. Jedno z videí vysvetľovalo škodlivosť rôznych nápojov, za ktoré vyhadzujeme peniaze v hypermarketoch. Videá môžete nájsť aj na youtube. Stačí, ak do vyhľadávača zadáte názov našej školy.

Miroslava VAVROVÁ,
Gymnázium Ivana Kupca, Hlohovec

Od kvapky vody k šálke čaju

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to top